دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


پل ارتباطی

پر مویی

تعریف
هیرسوتیسم (پرمویی) یکی از مهم ترین بیماری هایی است که در زنان دیده می شود. این پرمویی در زنان به طور طبیعی نباید دیده شود، مثلا رویش مو در پشت لب، چانه، سینه و کشاله ران مختص به مردان است. ولی در زنانی که مشکلات هورمونی پیدا می کنند، در این نواحی موهای ضخیم و زبر شروع به رشد می کنند.
در ابتدای خلقت، بشر پرموتر بود و این پرمویی (هیرسوتیسم) نقش حفاظتی و گرمایشی داشت، ولی امروزه نمی توانیم نقشی برای موی بدن قائل شویم و می بینیم که بسیاری از افراد، از جمله خانم ها درصدد هستند موهای زائد بدن را از بین ببرند و بعد از درمان هیچ عارضه ای به وجود نمی آید و اختلالی در بدن ایجاد نمی شود. البته از بین بردن کامل موها، آنقدرها هم راحت نیست.

چه افرادی به هیرسوتیسم (پرمویی) مبتلا می شوند؟
یکی از شایع ترین علل هیرسوتیسم (پرمویی در زنان)، تخمدان پلی کیستیک است. کیست تخمدان مانع تخمک گذاری می شود و تغییرات هورمونی به وجود می آورد. در این اختلال هورمونی، سطح آندروژن ها بالا می رود.
البته هیرسوتیسم (پرمویی در زنان) می تواند به علت تومورهای تخمدان یا اختلال در غده فوق کلیوی هم باشد.
گاهی دلیل خاصی برای آن پیدا نمی شود، یعنی ممکن است همه آزمایش های درخواست شده از بیمار کاملا طبیعی باشد، اما فراموش نکنیم در برخی از نژاد ها، خانم ها پر مو هستند.
یکی از این نژادها، نژاد ایرانی است و اغلب خانم های ایرانی از کودکی پر مو هستند، بدون این که هیچ اختلال هورمونی در آن ها وجود داشته باشد.
گاهی اوقات رویش مو در نقاطی دیده می شود که اصلا به هورمون حساس نیستند و در اثر مصرف برخی داروها اتفاق می افتد یا ارثی است که می تواند نشانه ای از یک بیماری درونی باشد و باید جدی گرفته شود. در هر صورت، رویش موی ناگهانی در هر فردی به پیگیری نیاز دارد.

علائم و نشانه ها
نشانه اصلی هیرسوتیسم رویش موی ضخیم و رنگدار در نقاطی از بدن که خاص مردان است می باشد ، به عنوان مثال مو در صورت، قفسه سینه و کمر ،ضخیم و پر رنگ می شود. چنانچه هیرسوتیسم ناشی از سطوح افزایش یافتهی هورمون های آندروژن باشد نشانه ها و علائمی دیگری را نیز تجربه خواهید کرد .

علائم و نشانههای هیرسوتیسم عبارتند از :
موی ضخیم و پررنگ به ویژه در صورت، قفسه سینه و کمر
صدای کلفت
کچلی
جوش
کاهش سایز سینه ها
بزرگی کلیتوریس(عضو کوچک و نعوظی دستگاه تناسلی زن)
افزایش حجم ماهیچهها

درمان بیماری
درمان هیرسوتیسم شامل ترکیبی از روش های مراقبت فردی ، درمان های از بین برنده ی مو و استفاده از دارو میشود.

درمانهای از بین برنده ی مو عبارتند از :
الکترولیز . در این نوع درمان ،سوزن کوچکی را وارد هر یک از فولیکول های مو میکنند و از این طریق جریان الکتریکی عبور میدهند تا فولیکول را تجزیه و نهایتاً تخریب کند . نتیجه الکترولیز حذف دائمی موهاست ولیکن فرایند کمی دردناکی محسوب میشود . معمولاً از یک سری کرمهای بی حس کننده موضعی به منظور کاهش این درد استفاده میکنند .

لیزردرمانی . در این فرایند اشعه لیزر را از روی پوست عبور میدهند که منجر به ناتوان ساختن فولیکول ها شده و از رشد آنها جلوگیری میکند . جلسات لیزردرمانی از چند دقیقه تا چند ساعت به طول میانجامد و مدت آن بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. بعد از درمان ،برخی از افراد دوره طولانی را بدون رویش مجدد مو سپری میکنند درحالی که برخی دیگر به جلسات درمان مجدد در جهت تمدید نیاز پیدا میکنند .

هردو درمان در مطب دکتر پرستو خسروانی انجام می پذیرد، دکتر خسروانی طی معاینات دقیق، علت پرمویی را بررسی می نماید و پس از تشخیص نهایی اقدام به یکی از روش های درمان با توجه به علت پرمویی می کند.

داروهای مورد استفاده در درمان هیرسوتیسم عبارتند از :
1. داروهای خوراکی ضدبارداری
2. ضد آندروژن ها
3. کرم موضعی همچون افلورنیتین (وانیکا)
معمولاً بعد از شروع دارودرمانی هیرسوتیسم، یک ماه زمان میبرد تا بتوانید متوجه تفاوت معنادار در رشد موها شوید .

آیا با یک بار لیزر، موها کاملا از بین می روند ؟
این روش ها دائمی نیستند و گاهی می بینیم بیمار با این شکایت که موهای لیزر شده دوباره رشد کرده اند، به ما مراجعه می کند.با تکنولوژی امروزی می توانیم بگوییم که 60 تا 70 درصد موها با تکرار لیزر کم می شوند، لیزر تعدادی از موها را کاملا نازک و ظریف می کند و تعدادی را هم از بین می برد.ولی ما هنوز روش قطع دائمی برای از بین بردن موها پیدا نکرده ایم. هر چند سیستم های لیزری می توانند بسیار کمک کننده باشند و رویش و طول دوره رشد مو را کاهش دهند.

پیشگیری
به طور کلی هیرسوتیسم قابل پیشگیری نیست؛ ولیکن چنانچه شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید، کنترل چاقی و پیشگیری از آن نقش مهمی در کنترل و بهبودی وضعیت شما دارد.


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038
خدمات کلینیکخدمات درمانیصفحه اصلیبیوگرافیتجهیزات و دستگاه هاگالری تصاویرپکیج تخفیفیخدمات زیباییپوست و موبیماری های ناخنمطالب مراقبت های پوستیسوالات پزشکیپیام های کاربرانروزها و ساعات کار مرکز