دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


پل ارتباطی

ساب سیژن

تعریف ساب سیژن:

ساب سیژن عبارت است از آزاد کردن بافت های همبندی سفت یا به عبارتی بافت های فیبروتیک توسط وسیله ای، که به طور استاندارد از سوزن های خاصی بنام سوزن نوکور استفاده می شود. این عمل به ویژه برای درمان جوشگاه های عمیق ناشی از جوش های جوانی (آکنه) کاربرد دارد. چنین می توان تصور کرد که یک عامل مهم فرورفتگی ها در مورد جوشگاه های آکنه وجود چسبندگی ها و فیبروز زیر آنهاست که موجب کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می گردند. همچنین در مورد چینه ای عمیق استاتیک مثلا در ناحیه خط خنده یا گلابلا (خط اخم بین ابروها) شکستگی الیاف کلاژن و الاستین در عمق چین و بروز فیبروز یکی از علل پایدار ماندن این چین هاست و بازکردن این الیاف در عمق چین میتواند اثر مفیدی در کاستن از عمق این چی نها داشته باشد، بدون اینکه ماده ای به عنوان فیلر در عمق چین وارد شود. ساب سیژن روش بسیار موثری برای بهبود فرورفتگی ها و به داخل کشیده شدن های اسکارهای آکنه است.

روش های مرسوم :

ü با استفاده از سوزن نوکور که شباهت زیادی به خنجر دارد در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک شده و پس از به حالت افقی درآوردن سوزن در زیر پوست شروع به بریدن بافت های فیبروتیک و در بسیاری از موارد ایجاد خونریزی و هماتوم می نماییم. به عبارتی خون در این روش به عنوان یک فیلر طبیعی عمل می کند.

معایب ساب سیژن با استفاده از سوزن نوکور :

1. دراین روش باید بطور مکرر پوست مورد درمان را بصورت موضعی بی حس کرد که اغلب این کار با درد نسبتا زیادی همراه است و بیمار خاطره خوشی از این روش اغلب نخواهد داشت.

2. سوراخ کردن های مکرر پوست توسط سوزن های نوکور- نیازمند در زیر هر اسکار بطور جداگانه- موجب بجا گذاشتن جوشگاه های خطی در بسیاری از موارد می شود که ظاهر خوشایندی نداشته و گاه مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می نماید.

3. رخداد خونریزی و تشکیل هماتوم موجب کبود شدگی های وسیع می شود که اغلب بیمار مجبور است چندین روز را در منزل سپری کند و در اجتماع حاضر نشود.

4. خونریزی رخ داده و هماتوم حاصله در اثر استفاده از سوزن نوکور در طولانی مدت میتواند بدنبال ارگانیزه شدن موجب تشکیل فیبروز مجدد گشته و بتدریج به رخداد فرورفتگی مجدد کمک نماید. بنابراین اگرچه فلسفه باز شدن فیبروز و پاره شدن باندهای فیبروتیک بسیار جذاب و عالیست اما استفاده از روش مرسوم و با استفاده از سوزن نوکور با توجه به معایبی که ذکر شد روش ایده آلی به نظر نمی رسد.

-گاه روش های دیگری را به روش مرسوم با استفاده از سوزن نوکور اضافه می کنند تا میزان بهبودی ارتقا یابد مانند استفاده از مکش یا ساکشن بعد از انجام ساب سیژن که آن نیز با مشکلات خاص خود همراه است. به عنوان مثال لازم است بیمار چندین جلسه هر روز یا یک در میان به پزشک جهت تکمیل درمان مراجعه نماید.

اما روشی که امروزه بیشترین طرفدار را بین مراجه کنندگان به دلیل اثر بهتر وعوارض کمتر دارد در این مرکز برای ساب سیژن به کار می رود:

روش کار :

قبل از شروع کار ابتدا کل ناحیه درگیر توسط محلول تامیسنت (حاوی اپی نفرین، لیدوکائین و نرمال سالین) کاملا متورم و بی حس می گردد. اپی نفرین موجود در این محلول موجب تنگ شدن موضعی عروق شده و احتمال خونریزی را اندک می کند. در این روش به جای سوراخ کردن های مکرر توسط سوزن نوکور فقط از یک سوراخ(ایجاد شده با سرسوزن شماره 18) که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش قرار دارد وارد زیر پوست کل ناحیه شده و عملیات ساب سیژن و پاره کردن بافت های فیبروتیک را طی مدت کوتاهی (بر خلاف روش مرسوم قدیمی) انجام می دهیم. انفیلتراسیون مایع لابلای بافت مورد نظر در محل ساب سیژن موجب سهولت انجام کار و بی خطر شدن آن از نظر آسیب به عروق و اعصاب می گردد. همچنین تورم حاصل از تزریق محلول تامیسنت خود موجب هیدرودیسکسیون و باز شدن بافت های فیبروتیک می گردد و به نوعی به باز کردن مکانیکی آینده کمک می نماید.

نوک این وسیله به گونه ای طراحی شده که کند بوده و تیز و برنده نباشد (بر خلاف سوزن نوکور).

نکات و مزایای مهم ساب سیژن با استفاده از روش جدید با کانولای مخصوص

مزایا :

- در درمان جوشگاه های شدید و فرورفته آکنه موجب یک تحول اساسی دردرمان می شود و نتایج درمانی سایر اعمال مانند پیلینگ یا لیزر را نیز افزایش می دهد.

- صرفه جویی در وقت

- سهولت انجام کار

- نتایج درمانی عالی

- استفاده از فقط یک سوراخ کوچک در هر طرف صورت

- فقدان خونریزی و کبودی قابل توجه

- امکان استفاده در همه فنوتیپ های پوستی

- مدت زمان استراحت کوتاه بیمار( فقط دو تا سه روز تورم دارد)

- امکان درمان همزمان در یک جلسه با پیلینگ شیمیایی یا مکانیکی(میکرودرم ابریشن یا درم ابریشن)و یا لیزردرمانی

- مزیت ویژه این روش بر خلاف لیزردرمانی یا پیلینگ اینست که در هر فصلی قابل انجام بوده و محدودیت خاصی از نظر وجود آفتاب شدید ندارد.

- این روش نه تنها در درمان اسکارهای آتروفیک آکنه کاربرد دارد بلکه در درمان چین های عمیق صورت (به عنوان مثال چین نازولابیال) و نیز بهبود قابل توجه هر گونه اسکار آتروفیک و فرورفته (شامل اسکارهای خطی سزارین یا آپاندیسیت یا کوله سیستکتومی) و نیز جوانسازی کلی پوست در پوستهای مسن و دچار سولار الاستوزوسیع و چین و چروک واضح و نیز در بهبود سلولیت در ناحیه ران یا باسن نیز کاربرد دارد.

- در این روش از بی حسی ایجاد شده بدنبال تزریق محلول تامیسنت می توان استفاده بهینه کرد به عنوان مثال دکتر خسروانی گاهی بیماران را همزمان تحت ساب سیژن برای آزادسازی فیبروز عمقی و لیزردرمانی برای بهبود سطحی اسکارها قرار می دهد. در این زمینه استفاده از fractional RF به دنبال انجام ساب سیژن(همزمان) است که می تواند موجب افزایش میزان بهبودی اسکارهای آتروفیک آکنه شود.

توصیه ها :

- سوالی که مطرح میشود این است که این عمل برای چه افرادی توصیه می شود و در چه کسانی بهتر جواب می دهد؟ در جواب باید گفت که این عمل به عنوان اولین گزینه درمانی برای افراد مبتلا به جوشگاه های عمیق آکنه بسیار مناسب است و پاسخ دهی در کسانی که عمق اسکارهایشان پهن است (Box and Rolling scars) بهتر از اسکارهای با سطح مقطع کم و عمق زیاد و تیز (Ice pick scars) است. ولی در کلیه افراد بلااستثنا درجاتی از احساس بهبودی وجود دارد.

- آیا قبل انجام این عمل، فرد باید اقدامات درمانی دیگری را انجام دهد؟ توصیه ما اینست که فرد در زمان انجام این کار فاقد آکنه فعال باشد و لذا کسانی که دارای جوشهای ملتهب و چرکی هستند ابتدا باید به فکر درمان آنها باشند تا درمان جوشگاه ها. بسیاری از کسانی که تحت عمل ساب سیژن قرار می گیرند افرادی هستند که قبلا داروی ایزوترتینوئین( آکوتان) مصرف کرده اند. انجام این روش در زمان مصرف داروی ایزوترتینوئین و حداقل سه ماه پس از اتمام آن توصیه نمی شود.

- بعد از عمل ساب سیژن مراقبت های بعد از عمل بسیار اندک می باشند. توصیه می شود بیمار به مدت 24 تا 48 ساعت از تماس دو سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب پرهیز کند و روی آنها از یک پماد آنتی بیوتیکی مانند موپیروسین استفاده نماید. در افرادی که سابقه رخداد تب خال در صورت دارند تجویز پروفیلاکتیک آسیکلوویر توصیه می شود. بعد از ساب سیژن تنها بر خلاف لیزر درمانی روی سطح پوست مراقبت ویژه از نور آفتاب لازم نیست.

- نکته بسیار مهم در درمان جوشگاههای آکنه این است که بیمار باید توقعش از نتیجه درمان منطقی باشد. هیچ روشی در حال حاضر برای درمان کامل اسکارهای آکنه وجود ندارد و تمام درمان ها اثراتشان نسبی است. به همین دلیل اغلب ترکیبی از روش ها برای حصول بیشترین نتیجه درمانی در نظر گرفته می شود. نوع انتخاب روش درمانی بسته به آگاهی، مهارت و تجربه پزشکان متخصص پوست با یکدیگر متفاوت بوده و همگی صحیح می باشند. تجربه ترکیبی دکتر خوب پوست استفاده از ساب سیژن، پیلینگ های موضعی عمیق با TCA(CROSS)، لیزرکه لایه برداری کرده و درمان باfractional RF with needle و نیز میکرودرم ابریشن می تواند بهترین نتایج درمانی را حاصل نمایند. گاه لازم می شود از تزریق فیلر نیز برای پرکردن برخی فرورفتگی های مقاوم استفاده کنیم و اغلب بهترین پرکننده چربی خود فرد توسط عمل لیپوفیلینگ میباشد.

- باید توجه داشت که از آنجا که درمان جوشگاه های آکنه بسیار سخت است و در عین حال با نتایج درمانی نسبی همراه است لذا بهتر است قبل از اینکه آکنه باعث ایجاد جوشگاه های بد منظره روی صورت یا بدن شود با پیگیری و درمان مناسب آکنه از ایجاد این جوشگاه ها پیشگیری کرد، یعنی مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

هر روز زیبا تر از گذشته با دکتر پرستو خسروانی متخصص پوست ،مو و زیبایی در شهرکرد

آدرس :شهرکرد خیابان مولوی کوچه 48 ساختمان اردیبهشت طبقه اول

شماره تماس:03832263360


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038
خدمات کلینیکخدمات درمانیصفحه اصلیبیوگرافیتجهیزات و دستگاه هاگالری تصاویرپکیج تخفیفیخدمات زیباییپوست و موبیماری های ناخنمطالب مراقبت های پوستیسوالات پزشکیپیام های کاربرانروزها و ساعات کار مرکز