دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


پل ارتباطی

کربوکسی تراپی

کربوکسی نام علمی گاز دی اکسید کربن (CO2) بوده ،در کربوکسی تراپی از تزریق گاز CO2به منظور ایجاد جوانسازی، کاهش چروک ها، کاهش ترک های پوستی و کاهش سلول های چربی یا سلولیت ها استفاده می شود.گاهی پوست به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند و بیشتر در معرض ابتلا به علائم پیری از قبیل لک های پوستی،آکنه،قرمزی،افتادگی و شل شدن پوست و چروک های پوستی قرار می گیرد.در کربوکسی تراپی گاز CO2 زیر پوست تزریق می شود و بدن آن را به عنوان کمبود اکسیژن تلقی می کند و جریان خون در این منطقه افزایش می یابد و این افزایش گردش خون سبب رسیدن مواد مغذی به این منطقه می شود و ترمیم سلولی اتفاق می افتد.

مکانیسم اثر
به طور کلی وجود گاز CO2 درهربافتی باعث تحریک افزایش جریان خون، ایجاد مویرگ های جدید وافزایش بازسازی وتولید بیشتر تارهای کلاژن والاستین درهمان محل می شود. پس از تزریق دربافت چربی ابتدا با ایجاد آسیب ناشی ازفشارو ضربه ،سلول های چربی را شکننده کرده وبعد باافزایش جریان خون در رگ ها،باعث افزایش اکسیژن رسانی در محل ودفع بهتر چربی می شود. البته این گازبرای سلول های چربی مستقیما سمی وکشنده بوده وباعث تخریب آنها می شود. گاز CO2 با مکانیسم افزایش جریان خون موضعی موجب بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش سلولیت ، کاهش چربی موضعی و تحریک تولید کلاژن می شود. کربوکسی تراپی جایگزین خوبی بجای لیپوساکشن برای افرادی که کاندید مناسبی برای جراحی و بیهوشی نیستند می باشد.

چند جلسه کربوکسی تراپی لازم است ؟
تعداد جلسات با نوع درمان متفاوت است . برای کاهش چربی موضعی به طور معمول هشت تا ده جلسه نیاز است. فاصله بین جلسات یک یا دو هفته می باشد. به منظور تثبیت نتایج درمانی برای چند سال ،سالی یک نوبت درمان تکرار می شود. برای درمان سلولیت شش تا ده جلسه به فاصله یک تا دو هفته درمان انجام می شود. همراهی با ماساژ و کاپینگ گرم به درمان این ضایعات کمک بیشتری می نماید. برای درمان استرچ مارک و چین و چروک پوست چهار تا شش جلسه مورد احتیاج است که به فاصله یک هفته انجام می شود.

آیا گاز دی اکسید کربن سمی است ؟
گاز دی اکسید کربن غیر سمی است. دی اکسید کربن به طور طبیعی توسط سلول های بدن ما هر روز تولید می شود. این گازمحصول متابولیسم طبیعی است و وارد خون شده و از طریق ریه ها دفع می شود بنابراین برای بدن غیر سمی می باشد.

چه مناطقی از بدن را می توان با کربوکسی تراپی درمان نمود ؟
این روش می تواند برای درمان پلک، صورت، گردن، دست ها، معده، باسن، و پاها استفاده شود.

فواید دیگر کربوکسی تراپی چیست ؟
علاوه بر افزایش اکسیژن رسانی جریان خون در منطقه تزریق، کربوکسی تراپی تشکیل کلاژن در پوست را افزایش داده و ظاهر جوان تر و شاداب تری به پوست می دهد.

روش درمان کربوکسی تراپی چگونه است ؟
دستگاه دارای یک مخزن گاز دی اکسید کربن است که توسط لوله های پلاستیکی به جریان تنظیم کننده متصل می شود. سرعت گاز با توجه به میزان انتخاب شده توسط پزشک تنظیم می شود. قبل از خروج گاز یک فیلتر ناخالصی های آن را جدا می کند و از طریق یک سوزن نازک گاز به زیر پوست تزریق می شود. در ناحیه پلک استفاده از کرم بی حسی به منظور کاهش درد توصیه می شود. بعد از تزریق گاز پلک ها کمی متورم می شوندولی 10 دقیقه پس از تزریق گاز جذب شده و ظاهر فرد طبیعی می شود. در اسکار و استرچ مارک احساس درد وجود ندارد ولی گاها یک احساس سوزش مختصر در زمان تزریق گاز ایجاد می شود که 5 تا 10 دقیقه بعد از بین می رود. برای درمان سلولیت و بافت چربی موضعی چون حجم گاز بیشتری تزریق می شود یک احساس کشش و فشار در موضع احساس می شود. در موضع به مدت 24 ساعت احساس گرما و مور مور شدن وجود دارد که به دلیل افزایش جریان خون می باشد.

عوارض کربوکسی تراپی چیست ؟
نسبت به سایر روش های درمان میتوان گفت هیچ عارضه ای ندارد اما گاها شامل درد و قرمزی بسیارخفیف در محل تزریق، احساس گرما و صدای خش خش در پوست و به ندرت گاها کبودی در محل تزریق است و ظرف چند ساعت تا چند روز به طور کامل برطرف می شوند.

اقدامات احتیاطی لازم بعد از هر جلسه کربوکسی تراپی چیست ؟
اجتناب از استحمام با آب سرد و شنا به مدت 4 ساعت بعد از درمان توصیه می شود.

مدت زمان هر جلسه کربوکسی تراپی چقدر می باشد ؟
بطور متوسط هر جلسه بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

قیمت کربوکسی تراپی چقدر است ؟
هزینه کربوکسی در کلینیک های مختلف به صورت جلسه ای محاسبه می شود و به نسبت سایر روش های مشابه هزینه مناسب تری دارد.

کاربردهای بالینی دیگر کربوکسی تراپی چیست ؟
ریزش مو
تیرگی دور چشم
استرچ مارک ( ترک های پوستی ناشی از چاقی و حاملگی )
کاهش سلولیت و کاهش توده چربی موضعی
چروک های صورت و دور چشم
اسکارهای ناشی از سوختگی،آکنه و جراحی
زخم های عروقی
بیماری های ایسکمیک اندام تحتانی
شل شدگی و افتادگی پوست
جوانسازی پشت دست،دکلته و گردن
برطرف کردن خطوط ریز دور دهان و خط خنده
قبل و بعد از لیپوساکشن
کاهش درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی
کاهش سلولیت
مکمل درمان لیپو ساکشن برای صاف کردن ناهمواری های پوست
آلوپسی
بیماری های عروقی مرتبط با دیابت
زخم های پوستی
برخی از مشکلات نعوظ به علت اختلالات عروقی
پارگی پوست
درمان پلاک های پسوریازیس
جای جوش و افتادگی پوست (بازوها، قفسه سینه، …)


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038
خدمات کلینیکخدمات درمانیصفحه اصلیبیوگرافیتجهیزات و دستگاه هاگالری تصاویرپکیج تخفیفیخدمات زیباییپوست و موبیماری های ناخنمطالب مراقبت های پوستیسوالات پزشکیپیام های کاربرانروزها و ساعات کار مرکز