منو

چه تغییراتی در خال نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

خال هایی که دچار تغیر رنگ، شکل، حاشیه یا اندازه و یا عدم تقارن شوند؛ نیاز به آزمایش دارند. همچنین خاله ایی که به خارش می افتند یا دچار خونریزی می شوند یا حاشیه ی نامنظم دارند و نیز رنگ غیریکنواخت یا قطر بیش از 6 میلیمتر دارند بهتر است بررسی شوند. خال هایی بعد از 30 سالگی یا در نواحی که در معرض آفتاب نیستند ایجاد می شوند نیز مشکوک تلقی می شوند.

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به نوع بدخیم می شود؟
خیر. بهتر است خال ها در نزد پزشک متخصص برداشته شود. چون فقط آنها می توانند تفاوت بین خال های سرطانی و معمولی را متوجه شوند. در بعضی افراد که برداشتن خال منجر به بدخیمی شده است به دلیل آن است که ضایعات پوستی که ظاهراً به عنوان خال بوده، توسط یک فرد غیرمتخصص برداشته می شود. اشتباه در تشخیص بوده و این ضایعه از اول خال نبوده است، بلکه تومور یا سرطان پوستی کوچکی بوده و چون عمق آن اصولی برداشته نشده است بلافاصله دچار عود مکرر شده است. پس اگر ضایعه واقعاً خال باشد هیچ مشکلی از نظر سرطانی شدن ندارد.

علت برگشت خال بعد از برداشتن آن چیست؟
خال، فقط همان چیزی نیست که میبینیم؛ بلکه سلولهای حاشیه ی خال بیرنگ هستند. بنابراین هنگام برداشتن خال باید یکی از حاشیه های به ظاهر سالم خال هم برداشته شود. اگر برداشته نشود ممکن است این سلول های حاشیه مجدد فعال شده و دوباره خال رشد کند و به صورت یک نقطه ی تیره در محل خال ظاهر گردد. در این موارد حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه نمود تا اقدام به برداشتن خال نماید. خال های در سن کمتر از بیست سال چون فعال هستند امکان رشد مجدد دارند. ولی در سنین بالاتر یا خالهای برجسته ی بی رنگ امکان برگشت خال کمتر است.

آیا برداشتن خال مشکلی ایجاد می کند؟
چرا بعضی افراد بعد از برداشتن خال دچار بدخیمی می شوند؟
برداشتن خال مشکلی ایجاد نمیکند، اما کسی که بعد از برداشتن خال متوجه بدخیمی شده، برای این است که خال از ابتدا بدخیم بوده است. ما هیچ خالی را از روی ترس جراحی نمی کنیم، مگر در موارد مشکوک که از خال نمونه برداری میکنیم. متخصص پوست با معاینه متوجه خطرناک بودن خال می شود.

درمان خال
بسته به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، رنگ خال و حتی محل خال، روش برداشتن متفاوت است. ولی بطور کلی روش های برداشتن خال شامل موارد زیر است:

برداشتن خال با جراحی:
شکافتن محل موردنظر، برداشتن لایه های خال و سپس دوختن محل برش.

برداشتن خال با کرایو:
گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی زده می شود و به این ترتیب خونرسانی به سلول های خال مختل شده و خال از بین می رود.

برداشتن خال با کوتر:
با ایجاد حرارت زیاد سلول های خال سوزانده میشود.

برداشتن خال با لیزر:
گونه ای از انرژی است که در پوست به وسیله ی رنگدانه ها جذب می شود و آنها را از بین می برد.

برداشتن خال با رادیو فرکانس یا (RF) :
تولید و انتقال امواج مایکروویو به سطح پوست و از بین بردن خال ها.

بین اینکه کدام روش بهتر است، همانطور که در بالا شرح داده شد بسته به نوع خال و سن و جنس بیمار متفاوت است ولی در کل، در خال های سطحی لیزر ارجحیت بیشتری دارد؛ زیرا امکان گود شدن سطح خال بسیار کمتر است. ولی امروزه روش رادیو فرکانس یکی از ایمنترین و موثرترین روش هاست و طرفداران زیادی نیز دارد. گاهی هم ایجاب می کند که به روش جراحی یا کوتر، خالی را برداریم. بیشتر اینها بستگی به نظر متخصص مربوطه دارد.


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پانچ صورت؛ بهترین روش درمان جای جوش عمیق

وقتی آکنه ها، اسکارها و التهاب ها از خود جای خوشایندی در صورت بر جا می گذارند، عمل های زیبایی مانند عمل پانچ صورت می تواند این ظواهر ناخوشایند را رفع کرده و پوست را صاف و شفاف کند. ... ادامه مطلب

لیزر الکساندرایت؛ بروزترین دستگاه لیزر موی زائد

لیزر موهای زائد یکی از موثرترین روش‌ ها برای از بین بردن موهای زائد به طور دائمی می‌ باشد. لیزر موهای زائد روشی ایمن، مؤثر و دائمی نسبت به هر روش دیگری مانند اپیلاسیون، تراشیدن، اصلاح و الکترولیز است. ... ادامه مطلب

شایعات و واقعیاتی در مورد کرونا

تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی حاد از جمله اصلی ترین علائم بیماری کرونا محسوب می شوند. درخصوص این بیماری استرس نداشته باشید ولی به شدت هوشیار باشید و این بیماری را جدی بگیرید. ... ادامه مطلب

دکترپرستوخسروانی درسال 1386تحصیلات خود رادر رشته دکتری عمومی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به پایان برده و درسال 1393 با کسب رتبه ممتازی دکتری تخصصی پوست و مو ازدانشگاه علوم پزشکی اصفهان اخذ کرده و سپس موفق به دریافت بورد تخصصی بیماری های پوست و مو گردیدند.

تغییر ساعات کاری کلینیک به علت شیوع کرونا

ساعت حضور پزشک :
شنبه تا چهارشنبه؛ عصرها از ساعت 15 الی 19

ساعت کاری کلینیک :
شنبه تا چهارشنبه؛ صبح ها از ساعت 10 الی 13
شنبه تا چهارشنبه؛ عصرها از ساعت 15 الی 19
پنجشنبه ها؛ از ساعت 10 الی 13

تلفن تماس جهت رزرو نوبت : 03832263360 - 03832263361
نوبت دهی اینترنتی: www.drkhosravani.ir

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465