دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


پل ارتباطی

سرطان پوست

سرطان پوست ( نوع اس.سی.سی )
تعریف

کارسینوم سلول سنگفرشی ) : حدود 16 درصد از کل سرطان های پوست تشخیص داده شده از نوع کارسینوم سلول سنگفرشی اند . ) این سرطان در سلول های سنگفرشی که در لایه بالاتر از اپیدرم قرار دارند شروع می شود . اس سی سی تمایل دارد در سلول های افراد میانسال و مسنی که زمان های زیادی در معرض آفتاب قرار گرفته اند ایجاد شود .

علائم و نشانه ها
این سرطان معمولا به صورت یک ناحیه جرم دار یا فلس مانند پوست با پایگاه قرمز ملتهب ، به نظر می رسد شبیه به یک تومور در حال رشد یا یک زخم بدون التیام باشد . در حالی که اغلب در مناطقی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند ایجاد می شود اما می تواند در هر نقطه ای از بدن از جمله در داخل دهان و دستگاه تناسلی نیز ایجاد شود .

علل و عوامل خطرساز
میزان بروز به سرعت با افزایش سن و تماس با نورخورشید افزایش می یابد و درمردان تقریبا" دو برابر زنان است. میزان بروز سرطان در افراد جوانتر در حال افزایش است که احتمالا" علت آن افزایش در معرض نورخورشید بودن و مدل های برنزه شدن با وسایلی که اشعه ماوراء بنفش از خود ساطع می کنند, می باشد.درایران بررسی های انجام شده در مورد ارتباط میزان تابش اشعه ماوراء بنفش با سرطان پوست بسیارکم است و آنچه که بیشتر انجام شده , بررسی توصیفی آمارسرطان پوست می باشد. بروز سرطان در ایران کمتر از کشورهای غربی است . این تفاوت احتمالا" ناشی از تفاوت استعداد ابتلا به سرطان پوست, شرایط اقلیمی , آداب و رسوم اجتماعی از جمله نحوه پوشش بدن و رفتارهای متفاوت دربرابرنورخورشید و همچنین ثبت ناقص سرطان های پوست می باشد .

درمان بیماری
روش های درمان کارسینوم سلول سنگفرشی مشابه کارسینوم سلول بازال است. احتمال متاستاز در مورد کارسینوم سلول سنگفرشی این نکته را حائز اهمیت می سازد که این سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده و درمان شود.

پیشگیری
اصل کلیدی پیشگیری از ایجاد کارسینوم سلول سنگفرشی محدود کردن مواجهه با نور آفتاب است. که این موضوع حتی نسبت به کارسینوم سلول بازال از اهمیت بیشتری برخوردار است.
توصیه ما به شما این است در مشاهده موارد مشکوک سریعا با یک دکتر پوست خوب مشورت کنید تا در سریع ترین زمان بیماری تشخیص داده شود و بهترین روش درمان متناسب با شرایط بیمارو وضعیت جسمی بیمار انتخاب شود.


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038
خدمات کلینیکخدمات درمانیصفحه اصلیبیوگرافیتجهیزات و دستگاه هاگالری تصاویرپکیج تخفیفیخدمات زیباییپوست و موبیماری های ناخنمطالب مراقبت های پوستیسوالات پزشکیپیام های کاربرانروزها و ساعات کار مرکز