دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


پل ارتباطی

ناگفته هایی از بوتاکس

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق میشود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام میشود. پژوهشگران گفتهاند بوتاکس ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد.
حتما تا به حال مطالب زیادی در مورد بوتاکس خوانده اید و شاید حتی خودتان یک یا چند بار تزریق کرده باشید یا دچار وسوسه تزریق آن شده باشید، یعنی تزریق سمی که بعد از رقیق و ضعیف شدن باعث مهار حرکت عضلات می شود تا دیگر چروک ها کمتر روی پوست جلوه کنند. تزریق این ماده جوان کننده این روزها شایع ترین عمل زیبایی در کشورهاست و در کشور ما نیز استفاده بالایی دارد تا جایی که در اطراف مان افراد زیادی را می شناسیم که از این راه جوانی را به صورت خود هدیه کرده اند. تا به حال در مورد بوتاکس زیاد شنیده اید و ما نمی خواهیم دوباره همان نکات را تکرار کنیم بلکه به دنبال گفتن نکاتی در مورد این ماده جوانی هستیم که شاید کمتر شنیده باشید.

چرا بوتاکس بهترین روش است ؟
تزریق بوتاکس روش سریع و موثری برای رفع چروک در صورت و بدن است زمان شروع اثر بوتاکس بین 5 تا 8 روز است. مدت تزریق آن بین ۱۰ تا15 دقیقه طول می کشد و می توانید بعد از تزریق سریع به کار روزانه خود برگردید، حتی در اکثر مواقع هنگام خروج کمتر کسی متوجه تزریق ها خواهد شد.اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می کشد. اگر هر۳ ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر می شود، یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی تری حاصل می شود.

اگر بوتاکس را فردی جز متخصص پوست تزریق کند
عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان های نامناسب مثل آرایشگاه ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می کند و اگرنه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد. اگر هم عارضه ای داشته باشد برای مثال سبب سر درد گذرا و علائمی شبیه سرماخوردگی بعد از تزریق می شود یا یک مقدار افتادگی پلک می دهد که این عوارض گذراست و خطرناک نیست. البته یادتان نرود افتادگی پلک ممکن است به سبب عدم مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاید.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می کشد
انواع بوتاکس های (دیسپورت) موجود در بازار کشورمان از کشور انگلیس، کره و کاناداست. اما بوتاکس های نوع کانادایی مورد تایید وزارت بهداشت نیست چرا که این نوع بوتاکس در واقع ساخت کشور چین است و در بعضی بیماران سبب ایجاد عوارض آلرژی می شود. این نوع بوتاکس ها نه تنها کیفیت بسیار پایینی دارند بلکه قیمت پایینی هم دارند و به همین دلیل متاسفانه برخی پزشکان با خریداری بوتاکس چینی ارزان قیمت هزینه های بالایی را از بیماران و اشخاص علاقه مند به تزریق بوتاکس دریافت می کنند.

در همه افراد خطوط اخم دوحالت هستند
نوع ثابت :
که در حالت آرامش هم وجود دارد. این خط با زدن بوتاکس به تنهایی از بین نمی رود و احتیاج به تزریق ژل دارد.

نوع حرکتی :
یعنی در آرامش وجود ندارد، این نوع با زدن بوتاکس و ممانعت از انجام اخم به طور کامل از بین می رود.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است ؟
۱. اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی خون داشته باشد.
۲. استفاده از داروهای ضد انعقاد خون
۳. از بدو دوران حاملگی
۴. سنین کمتر از ۱۸ سال و همچنین سنین بالاتر از ۷۵ سال
۵. بیماری های خود ایمنی مثل ام اس ، میاستنی گراویس، نفروپاتی و نارسایی کلیه
۶. بیماری های قلبی و عروقی حاد
۷. ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.
۸. واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر
۹. کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

تزریق بوتاکس توسط چه کسانی ممنوع است ؟ و در چه مواردی کاربرد دارد؟
تزریق بوتاکس باید حتما توسط متخصصان پوست صورت گیرد. اما امروزه بسیاری از افراد غیر متخصص این کار را انجام میدهند. در این صورت احتمال ایجاد عوارض بسیار بالاست. بوتاکس یکی از سمومی است که برای انسان کاربردهای بسیاری دارد، از جمله اینکه تزریق دوزهای بسیار کم آن میتواند از ایجاد چین و چروک در سنین جوانی پیشگیری کند و ظاهر چروک ها به خصوص خطوط ناحیه پیشانی، اطراف چشم و خط اخم را در سنین بالاتر بهبود بخشد و از پیشرفت آنها جلوگیری کند.همچنین با استفاده از بوتاکس میتوان بدون انجام جراحی های پرهزینه و پرعارضه، ابروها را بالا کشید.

علاوه بر این برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، تعریق کف دست و بسیاری از مشکلات دیگر نیز کاربرد دارد. اما برخی افراد و بیماران در شرایطی قرار دارند که تزریق بوتاکس می تواند برایشان همراه با عارضه باشد.اگر می خواهید بدانید چه کسانی مجاز به تزریق بوتاکس نیستند، این مقاله را از دست ندهید.

آیا شما به بوتاکس حساسیت دارید ؟
پی بردن به آلرژی نسبت به بوتاکس قبل از تزریق بسیار دشوار است وغیر قابل پیش بینی است، بنابراین فرد باید یک بار بوتاکس را تزریق کند تا به حساسیت داشتن یا نداشتن نسبت به آن پی ببرد.معمولا خطر ایجاد حساسیت در موارد عادی با بوتاکس های استاندارد خیلی کم است، اما خطر حساسیت در بوتاکس های غیر استاندارد و چینی بسیار بالاست.این آلرژی می تواند باعث سفت، قرمز و ملتهب شدن ناحیه تزریق شود یا ممکن است باعث واکنش های کلی تر به صورت ضعف عضلات کلی بدن،افتادگی پلک، تنگی نفس و .. شود. البته این موارد بسیار نادر است که توصیه ی ما به شما استفاده از بوتاکس استاندارد توسط پزشک دارای تخصص پوست،مو و زیبایی می باشد.

اگر از داروهای ضد انعقادی خون استفاده میکنید بهتر است
در مورد مبتلایان به بیماری های خودایمنی به طور قطعی نمی توان تزریق بوتاکس را منع کرد، اما بهتر است این افراد تزریق نکنند.همچنین افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین استفاده میکنند بهتر است از یک هفته قبل از تزریق داروهایشان را مصرف نکنند. اصولا قطع داروهای ضدانعقادی بیشتر قبل از انجام جراحی هایی توصیه می شود که همراه با خونریزی هستند. با این حال بهتر است قبل از تزریق بوتاکس نیز مصرف آن را قطع کرد.

با دوز استاندارد در تزریق بوتاکس آشنا شوید
تزریق بوتاکس باید هر ۴ تا ۶ ماه تمدید شود و نیازی به استراحت دادن پوست نیست، زیرا اگر انقباض عضله بازگردد ممکن است اثر بوتاکس کم شود. پس بهتر است قبل از اینکه حرکات عضله کاملا بازگردد، تزریق تکرار شود تا عضله به این حالت عادت کند.همچنین این تفکر که بعد از ۴ یا ۵ بار تزریق، عضله صورت برای همیشه فلج می ماند اشتباه است، بلکه آن عادت عضله از بین می رود و ایجاد چین ها به عقب میافتد، وگرنه اگر شما ۱۰ بار هم بوتاکس تزریق کنید، باعث فلج همیشگی عضله نمی شود.علاوه بر این دوزهای بوتاکس که در پوست تزریق می شود، معمولا باعث ساخت آنتی بادی علیه بدن نمی شود و احتمال عدم جواب با تزریق دوزهای استاندارد خیلی کم است.

موارد منع بوتاکس
بوتاکس در دو زمینه زیبایی و درمانی کاربرد دارد. مصرف زیبایی آن معمولا برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.از طرف دیگر کسانی که بیماری های خاص خود ایمنی مانند میاستنی گراویس دارند و دچار ضعف عضلانی هستند نباید بوتاکس تزریق کنند، زیرا وضعیتشان بدتر می شود.در زمان بارداری و شیردهی نیز بهتر است بوتاکس استفاده نشود. حتی توصیه می شود سه ماه قبل ازبارداری مصرف بوتاکس قطع شود، اما اگر خانمی بوتاکس تزریق کرد و بعد بدون برنامه ریزی باردار شد، مشکل خاصی برایش پیش نمیآید و نیازی به سقط جنین وجود نخواهد داشت.این موضوع درحد یک توصیه است، یعنی تا حد ممکن بهتر است در این زمان بوتاکس تزریق نشود.

بوتاکس برای چه افرادی مناسب است ؟
برخی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن، حرکت کردن، مطالعه یا قرار گرفتن زیر نور آفتاب به طور ناخودآگاه اخم کنند. این افراد خیلی زود دچار چین و چروک می شوند و بهتر است بوتاکس تزریق کنند.همچنین کسانی که دچار چروک های ظریف شده اند، می توانند برای جلوگیری از پیشرفت آنها بوتاکس تزریق کنند.

مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟
بوتاکس انتقال پیام های عصبی را از اعصاب محیطی بدن به عضلات مسدود می کند. پس عضله ای که بوتاکس به آن تزریق شده منقبض نمی شود و این باعث از بین رفتن چین و چروک و صافی عضلات صورت می شود.پزشک متخصص پوست ، ماهرترین افراد در تزریق بوتاکس است. پزشک دقیقا می داند بوتاکس را به چه مقدار و به کدام عضلات تزریق کند تا کمترین عارضه و بیشترین تاثیر را داشته باشد. تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه طول می کشد و نیازی به بی هوشی ندارد. برای رسیدن به تاثیرات واقعی بوتاکس، ۳ تا ۷ روز زمان لازم است.پزشکان معمولا توصیه می کنند به منظور پیشگیری ازکبودی نواحی تزریق شده، بیماران دو هفته قبل از تزریق از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهاب خودداری کرده و حداقل یک هفته قبل از تزریق به هیچ وجه نوشیدنی های الکلی استفاده نکنند.

اما بوتاکس عارضه ای هم دارد ؟
کبود شدن و ملتهب شدن موقتی وبسیار جزئی ونادر پوست شایع ترین عارضه تزریق بوتاکس است. درموارد بسیار نادر ،سردرد نیز می تواند از عوارض آن باشد که معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از بین می رود.سعی کنید تا ۱۲ ساعت بعد از تزریق، به نواحی تزریق شده دست نزنید و آنها را نمالید و برای ۳ تا ۴ ساعت از خوابیدن و فشار آوردن به این نواحی خودداری کنید.

تمام این عوارض در خصوص تزریق بوتاکس توسط فردی جز پزشک متخصص پوست بود. اما متاسفانه علاقه مردم به تزریق بوتاکس و رسیدن به تاثیرات آن در زیبایی و جوانی پوست باعث شده خیلی از افراد توصیه های ایمنی آن را نادیده بگیرند. بدون شک این تزریقات اگر توسط پزشک متخصص پوست انجام نشود، عوارض بیشتر و خطرناک تری خواهد داشت.

عوارض تزریق بوتاکس در آرایشگاه
تزریقات بوتاکس آرایشی، مخصوصا بوتاکس هایی که در آرایشگاه ها و مکان های غیر پزشکی انجام می شود، می تواند عوارض جدی و حتی مرگبار را به بار بیاورد.در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس در این مکان ها مواجه شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:مشکل در بلع غذا و یا صحبت کردن و یا نفس کشیدن.این مشکلات می توانند ساعت ها و یا هفته ها بعد از تزریق ایجاد شوند. علت این است که عضلات تنفسی و دهانی و حلقی ممکن است بعد از تزریق ضعیف شوند. موارد شدید این عوارض و نادیده گرفتن آنها توسط فرد حتی می تواند باعث قطع کامل تنفس و مرگ شود.بیماران تنفسی مثل مبتلایان به بیماری آسم، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض بوتاکس هستند.پس باز هم تاکید می کنیم که تزریق بوتاکس واقعا می تواند برای مبتلایان بیماری تنفسی خطرناک باشد.

گسترش تاثیرات سم
در برخی موارد، سم باکتری بوتولینوم که به عنوان داروی تزریقی به کار می رود می تواند به مناطقی دور تر از مناطق تزریق هم گسترش یابد و باعث علائم بیماری بوتولیسم شود.پس فراموش نکنید تزریق بوتاکس باید حتما تحت نظر پزشک متخصص پوست و در مکان های پزشکی انجام شود.خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند و یا خانم هایی که قصد بچه دار شدن را دارند، فقط تحت نظر پزشک متخصص خود، مجاز به تزریق بوتاکس خواهند بود.

در چه سنی بوتاکس تزریق کنیم ؟
حداقل سن برای استفاده از بوتاکس 18 سال است. این توصیه به دو دلیل است؛ یکی این که قبل از 18 سال هنوز فرد چین و چروک روی صورت ندارد و دوم این که عوارض این ماده هنوز کاملا شناخته نشده است. زیرا فقط حدود 10 سال است که از این دارو استفاده می شود و گزارش زیادی درباره حساسیت یا عوارض آن نداریم. این نکته را باید در نظر داشت که بوتاکس یک ماده سمی است و مشخص نیست که استفاده درازمدت از آن دقیقا چه عوارضی دارد.

اگر فرد در سنین پایین از این دارو استفاده کند طبیعتا این کار را ادامه خواهد داد و در فواصل مثلا هر 4 تا 6 ماه این روش را تکرار می کند. بنابراین دوز این دارو در بدن افزایش می یابد و عوارض آن در آینده مشخص می شود. به همین دلیل بسیاری ازجراحان یا پزشکان زیبایی تلاش می کنند حداقل سن استفاده از بوتاکس را 23 سال در نظر بگیرند.

اگر بوتاکس به درستی وتوسط پزشک متخصص انجام شود،قطعا بدون آسیب خواهد بود
اگرچه این کار عمدتا جنبه زیبایی دارد اما می تواند به منظور سلامتی نیز باشد.اکنون این سم می تواند در صدها موقعیت پزشکی از جمله تعرق بیش از اندازه بدن یا میگرن های مزمن مورد استفاده قرار گیرد.

معجزه ای برای از بین بردن کامل چروک ها وجود ندارد
بوتاکس از روند پیشرفت چین و چروک جلوگیری به عمل می آورد. انجام این کار تقریبا هرگز زود نیست و می تواند روندی برای جلوگیری از افزایش سن باشد.

بوتاکس چهره را بی حالت نمی کند
اگر میزان بوتاکس به اندازه و متوسط باشد می توانید حالات صورت خود را نیز کاملا نشان دهید.

بوتاکس تمام چروک ها را به طور کامل از بین نمی برد
بوتاکس تمام چروک های روی پوست را از بین نمی برد. در حقیقت با استراحت دادن به برخی از عضلات چهره را بهتر به نظر می رساند. درنتیجه زمانی که در آینه و به چهره خود نگاه می کنید تمام چروک های روی صورت تان به طور کامل از بین نرفته اند.اگر چروک های روی صورت تان هنوز هم باعث آزارتان می شوند بهتر است با پزشک متخصص پوست خود برای لیزر درمانی مشورت هایی را انجام دهید.بین 4 تا 7 روز طول می کشد که بوتاکس کار خود را انجام دهد. این زمان گاهی به دو هفته نیز افزایش پیدا می کند. بسیاری از افراد خودشان می توانند این زمان را تشخیص دهند.

بوتاکس تنها برای زنان نیست
از میان جراحی های زیبایی، بوتاکس در میان مردان رواج فراوانی دارد. این مورد ازجمله رایج ترین کارهایی است که برای مردان هم ،ایجاد زیبایی و حس خوب می کند.

تزریق بوتاکس فرایندی نیست که یک بار انجام شود
اگر می خواهید شروع به انجام این پروسه کنید باید بدانید که فواصل بین سه تا شش ماه باید دوباره آن را تکرار کنید. چرا که این کار تنها یک ریلکس سازی مقطعی برای پوست به شمار می آید.تنها با گذشت چند ماه از تزریق بوتاکس، بدن گیرنده عصبی جدیدی را می سازد و عصب ها قادر به هدایت مجدد ضربان ها خواهند شد.

همیشه به پزشک پوست خود اعتماد کنید
یکی از علت هایی که بسیاری از افراد علاقه به انجام این کار دارند این است که بعدها دیگران به آنها خواهند گفت که چقدر بهتر از قبل شده ای.در واقع با انجام این کار شما درخشان تر شده و پوست هموارتری خواهید داشت.حتما قبل از تزریق از متخصص پوست خود سئوال کنید که چند واحد تزریق برای شما مناسب ترین است وبه گفته ی پزشک خود اعتماد کنید .از آنجایی که صورت هر فردی با دیگری متفاوت است نمی توان برای این تعداد واحدها عدد معجزه آوری را برشمرد. اما اینکه بار اول در جریان باشید که چه میزانی را دریافت کرده اید برای دفعات بعدی نیز برای تان مناسب خواهد بود.

آیا دارو و یا کرم و یا حتی لیزری وجود دارد که بر چروک اخم و پیشانی اثر داشته باشد ؟
با توجه به اینکه مکانیسم چروک در اخم و پیشانی انقباضات عضلانی است و کرم های ضد چروک و لیزر بر روی پوست اثر می کنند لذا تاثیری بر این چروک ها ندارند ، البته کرم های بوتاکس ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد که در واقع بوتاکس واقعی نیستند ، علت انکه نام بوتاکس را بر این کرم ها گذاشتند این است که مقداری ( نه کاملا ) شبیه بوتاکس عمل میکنند کاربرد اصلی این کرم ها برای پیشگری است ولی در از بین بردن انقباضات عضلانی و کاهش چروک به تنهایی تاثیر نسبتا کمی دارند لذا این کرم ها با توجه به اینکه گران هم هستند دو تا سه ماه بعد از تزریق بوتاکس تجویز می شوند تا اثر بوتاکس تزریق شده بیشتر و بهتر شود .در مورد لیزر هم در مورد چروک های عمیق در پیشانی که گفتیم بوتاکس نمی تواند کامل چروک ها را از بین ببرد می توان بعد از تزریق بوتاکس برای تکمیل کردن اثر بوتاکس از لیزر یا ژل استفاده کرد.

البته در مورد چروک دور چشم فرق میکند چرا که علاوه بر انقباضات عضلانی شلی و چروک پوست هم در چروک دور چشم دخیل است لذا اگر هنگام تبسم دور چشم شخص دچار چروک می شود و در حالت عادی شخص چروک ندارد فقط تزریق بوتاکس کافی است ولی اگر در حالت عادی هم دور چشم شخص چروک داشته باشد در این موارد علاوه بر تزریق بوتاکس بهتر است شخص از کرم های دور چشم ضد چروک هم استفاده کند البته کرم دور چشم فقط برای پیشگری است واثرزیادی در درمان چروک پوستی دورچشم ندارد.لذا اگر هدف مراجعه کننده درمان و بهبودی واضح چروک پوست باشد باید لیزر کند ، لیزرهایی وجود دارند که به طور موثر و واضحی می توانند چین و چروک پوستی دور چشم را کاهش دهند.


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038
خدمات کلینیکخدمات درمانیصفحه اصلیبیوگرافیتجهیزات و دستگاه هاگالری تصاویرپکیج تخفیفیخدمات زیباییپوست و موبیماری های ناخنمطالب مراقبت های پوستیسوالات پزشکیپیام های کاربرانروزها و ساعات کار مرکز