دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


پل ارتباطی

آیا استخرهای شنا بیماری های عفونی پوست ایجاد می کند ؟

استخر های شنا یکی از راه های انتقال بیماری های پوستی و عفونی است که این بیماری ها متعدد و متنوع اند.این گونه بیماری ها از طریق آب آلوده و بدن شنا گران به دیگران می تواند منتقل شود, زیرا در مدت محدودی تعداد زیادی از افراد از ان آب استفاده می کنند که همیشه می تواند خطر انتقال میکروب ها و ویروس ها را در پی داشته باشد.

امراضی که با آب الوده استخرها به شناگران منتقل می شود عبارتند از :
بیماریهای جلدی و پوستی :
بیماری هایی که بیش از سایر امراض در استخر های شنا دیده شده و شناگران را تهدید میکند . عفونت های پوستی و بیماری های قارچی مانند : ورسیکالر، کچلی , زرد زخم , عفونت پزودومونایی و خارش بین انگشتان و کشاله پای شناگران و انواع زگیل ها و مولوسکوم ها است .بیماری های گوارشی و اسهال ها :میکروب های مولد بیمارهای دستگاه گوارش برای زنده ماندن در اب استخر قدرت بیشتری دارند , بنابراین بزرگترین خطر هنگامی پیش می اید که بیماری های عفونی روده ای بین مردم شایع باشد و همچنین , استخر شلوغتر باشد.عفونت چشم و گوش و حلق و بینی : بیماری های مربوط به گلو درد چرکی و ورم ملتحمهء چشم از متداول ترین امراض بین شناگران است . بنابراین بی توجهی به درجه حرارت اب استخر و محیط اطراف ان و نبودن کلر ازاد در اب استخر شرایط را برای رشد و تکثیر این گونه بیماری ها فراهم میکند .

بیماری های انگلی :
یکی از مهمترین بیماری های انگلی ,بیماری خونی به نام " شیستوزمازیس " است . در مناطق گرمسیر چنانچه استخر با آب رودخانه ای پر شود که عامل این بیماری در ان باشد احتمال میرود افراد سالمی را که در چنین اب هایی شنا می کنند الوده کند.

اقدامات بهداشتی برای پیشگیری از آلودگی :
برای جلوگیری از انتشار الودگی های میکروبی و انگلی حاصل از انتقال بیماری شناگران به اب استخرها باید این اقدام های بهداشتی را انجام داد :
- آب استخر باید دائم تصفیه و گند زدایی شود .
- از پذیرش مراجعان بیش از حد ظرفیت استخر جلوگیری شود .
- حوضچهء اطراف استخر , محل های رخت کنی و دوش ها دائم نظافت و ضد عفونی گردد .
- حوضچهء کوچکی برای ضد عفونی کردن شناگران قبل از ورود به استخر برای مبارزه با بیماری های قارچی و ویرال انگشتان پای شناگران احداث گردد .
- هر شناگر باید از مایو , کلاه شنا , حوله , دمپایی مجزا و مخصوص به خود استفاده کنند و نباید به صورت مشترک از این وسائل استفاده کرد .
- شناگران پیش از ورود به استخر از نظر سرما خوردگی , جوش و تبخال و سایر بثورات پوستی , التهاب چشمها و یا هر عفونت دیگری که بر اثر ان احتمال الودگی اب و در نهایت سایر شناگران را سبب می شود از نظر ظاهری معاینه شوند و در صورت داشتن مورد خاص ان بیماری از ورود ان ها به استخر جلوگیری شود .
- کیفیت فیزیکی و باکتریولوژیکی اب استخر در تمام مدت باید ازمایش شود .
- برای بازدید کننده ورودی و خروجی جدا در نظر گرفته شود .
- درجه حرارت مناسب برای اب استخر رعایت شود .
- شنا گران باید قبل از ورود به استخر دوش بگیرند و پس از خروج از استخر نیز بدن خود را با مواد شوینده خوب بشویند و سپس در صورت دارا بودن پوست خشک از لوسیون های نرم کننده بدن استفاده کنند.


آدرس مطب : شهرکرد خیابان کاشانی نبش خیابان وارث جنب اداره حج و اوقاف کوچه بیست وچهار
تلفن : 32263360 - 038
خدمات کلینیکخدمات درمانیصفحه اصلیبیوگرافیتجهیزات و دستگاه هاگالری تصاویرپکیج تخفیفیخدمات زیباییپوست و موبیماری های ناخنمطالب مراقبت های پوستیسوالات پزشکیپیام های کاربرانروزها و ساعات کار مرکز